Czy warto odwiedzić Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu? Relacja ze zwiedzania.

globus w domu kopernika

Pamiętam dobrze, jak siedząc w szkolnej ławce chórem recytowaliśmy słynną rymowankę „wstrzymał słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię…”. I chociaż polskość Mikołaja Kopernika nie ma nic wspólnego z „plemiennością”, do tej pory czasami z nutką dumy w głosie uświadamiam znajomych z zagranicy, że Kopernik był Polakiem. Większość z nich otwiera szeroko oczy ze zdumienia i mówi, że nie miało pojęcia… 😉

Rodzinny dom Mikołaja Kopernika, w którym spędził pierwsze 18 lat swojego życia znajduje się w pięknej, późnogotyckiej kamienicy w Toruniu. Dziś w kamienicy odwiedzisz muzeum poświęcone życiu i rodzinie astronoma, a także historii życia mieszczan w mieście w średniowieczu.

Wystawy niedawno przeszły renowację i z mało zajmującego muzeum pełnego starych mebli, po którym człapie się niezdarnie w za dużych kapciach, zmieniło się w interaktywne centrum wiedzy o Koperniku i powiązanych z nim tematach. Odwiedziłam je niedawno i w tym poście dowiesz się, jakie wystawy zobaczyłam i czy moim zdaniem warto się wybrać do Domu Kopernika 🙂

Ten post jest częścią serii o weekendzie w Toruniu – sprawdź tutaj:

Najlepsze atrakcje na weekend w Toruniu, mieście piernika i Kopernika.

Hej, niespodzianka! Mam dla Ciebie 55 atrakcji z podziałem na dni i 3 wyznaczone trasy spacerowe, po których możesz iść jak po sznurku. Wszystko czego potrzebujesz to smartfon i Google Maps! Kliknij w przycisk poniżej, żeby poznać szczegóły

Dorota

Dom Kopernika w Toruniu – informacje praktyczne

  • godziny otwarcia muzeum i ceny biletów znajdziesz na stronie tutaj – klik.
  • zwiedzanie trwa około 1,5 godziny
  • muzeum łączy klasyczne wystawy z formą interaktywną
  • muzeum jest odpowiednie dla dzieci od starszych klas szkoły podstawowej. Maluchy najprawdopodobniej będą się nudzić.

Dom Mikołaja Kopernika – zwiedzanie

Zwiedzając Dom Kopernika poszerzysz swoją wiedzę z kilku tematów. Życie i odkrycia samego Mikołaja Kopernika to ważna część zwiedzania – ale tylko część 🙂

Zwiedzanie zaczyna się od kuli ziemskiej, przy pomocy której poznasz obserwatoria astronomiczne na świecie. A zaraz po niej pojawia się sala z… historią obuwia w średniowieczu. Nie doszłam do tego, jak ta część łączy się z całą resztą, ale dowiesz się tutaj jak zmieniały się buty przez wieki i jakim są świadectwem deformacji stóp i wad postawy 😉 Ale to jedyna wystawa, która wydała mi się z niczym niepowiązana.

Dalej poznasz historię odkrywania wszechświata od starożytności przez średniowiecze i poszerzysz swoją wiedzę o odkryciach geograficznych.

Pojawia się historia rodziny Koperników. Za pomocą interaktywnego drzewa genealogicznego poznasz rodzeństwo, rodziców, dziadków i wujostwo Mikołaja, a także jego samego. Ciekawostka, którą ja zapamiętam na długo – nazwisko Kopernik pochodzi od funkcjonującego wówczas zawodu. Kopernikami nazywano hutników zajmujących się wydobyciem i wytopem miedzi (łac. cuprum).

Kopernik w wieku 18 lat wyjechał z Torunia na studia do Krakowa, gdzie zdobył wiedzę z zakresu filozofii – i to właśnie filozofia starożytnych popchnęła go do zainteresowania się ruchem Ziemi. Kontynuował naukę we Włoszech, gdzie studiował prawo kanoniczne i medycynę, edukował się też z ekonomii i jest współautorem jednego z praw ekonomicznych dotyczących pieniądza (prawo Kopernika-Greshama). W muzeum ze szczegółami poznasz ten okres jego życia i dokonania z dziedziny medycyny i ekonomii.

W końcowej części zwiedzania dotrzesz do najważniejszego dzieła Mikołaja Kopernika – „O obrotach sfer niebieskich”. Dowiesz się, jak zostało przyjęte w środowisku naukowym i kościelnym (spoiler: kiepsko 😉 ).

Historia życia i dokonań naukowych Mikołaja Kopernika przeplata się w muzeum z historią kamienicy, w której się mieści i życia codziennego, jakie toczyło się w takich budynkach.

Ojciec Mikołaja Kopernika był kupcem, więc tylko część pomieszczeń była mieszkalna, górne kondygnacje i poddasze służyły do celów magazynowych. Nie zachował się oryginalny wystrój kamienicy, ale zobaczysz wierną rekonstrukcję cylindrycznego pieca używanego za czasów dziecięcych Kopernika, repliki strojów z epoki, średniowieczną kuchnię, spiżarnię i kantor kupca skąd prowadził międzynarodowy biznes.

Dowiesz się też, jak zmieniało się wyposażenie kamienicy w kolejnych wiekach po odkryciach geograficznych, kiedy kupcy zaczęli handlować z innymi krajami. Znajdziesz też salę poświęconą życiu w Toruniu hanzeatyckim – Toruń przystąpił do związku kupieckiego zwanego Hanzą około 1280 roku i miało to ogromny wpływ na rozwój jego potęgi handlowej i kulturowej.

Zobaczysz też zbiór przyrządów naukowych z czasów nowożytnych, np. cyrkiel Jana Heweliusza własnoręcznie wykonany i używany przez uczonego.

Tematy płynnie przeplatają się ze sobą podczas zwiedzania. Dodatkowo muzeum oferuje seanse filmów 4D, które pozwolą Ci poznać historię astronoma i odkrycia Wszechświata jeszcze lepiej.

Muzeum Dom Kopernika – czy warto?

Moim zdaniem warto jeśli masz czas, a powyższe tematy Cię interesują 🙂 Muzeum łączy klasyczne wystawy w formie gablot, mebli i strojów z formami interaktywnymi – hologramami, nagraniami, panelami dotykowymi. To ciekawe i dobrze przemyślane muzeum, w którym poznasz Mikołaja Kopernika, jego rodzinę i wyobrazisz sobie, jak wyglądało życie ich i podobnych rodzin w pięknej kamienicy w średniowiecznym Toruniu.

Wizyta w Domu Kopernika była wartościowa, ale nie wchodzi na moją listę najlepszych punktów wycieczki. Bardziej podobał mi się Niewidzialny Dom i Żywe Muzeum Piernika, i to te muzea odwiedziłabym w pierwszej kolejności. A Ty dopasuj zwiedzanie do Twoich preferencji i zainteresowań 🙂

Toruń – noclegi

Jeśli planujesz zatrzymać się w Toruniu na dłużej, sprawdź wybrane przeze mnie miejsca na nocleg 🙂

Hotel Spichrz – komfortowy hotel w zabytkowym, 300-letnim budynku nad Wisłą na Starym Mieście, co widać w wystroju pokoi. Pyszne śniadanie wliczone w cenę, w hotelu jest kameralna sauna i siłownia.

Apartamenty Stary Rynek – jeśli od hotelu wolisz apartament o najwyższym standardzie, wybierz ten w samym sercu miasta z widokiem na Stary Rynek z okna. Stylowe wykończenie, miła właścicielka, gościom niczego nie brakuje 🙂

Apartamenty Prosta 12 – nieco tańsze, ale komfortowe i czyste apartamenty 10 minut spacerem od Starego Rynku. Znajdziesz tutaj małe apartamenty dla 2 osób i większe do 4. Do naleśnikarni Manekin jest 50 metrów – to ogromna zaleta dla mnie, niepoprawnej fanki tej restauracji 🙂

Hostel Freedom – jeśli masz ograniczony budżet na wyjazd i nie chcesz wydać dużo na nocleg – sprawdź ten świetnie oceniany hostel. Wynajmiesz tutaj zarówno łóżko w wieloosobowym pokoju, jak i prywatny pokój w przystępnej cenie.

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

Dorota

Na koniec odsyłam Cię do głównego posta o weekendzie w Toruniu:

Najlepsze atrakcje na weekend w Toruniu, mieście piernika i Kopernika.

I do mojej interaktywnej mapy, dzięki której szybciej i lepiej zaplanujesz wypad do Torunia 🙂

Toruń – interaktywna mapa atrakcji

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *