Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych i prowadzi na niego kilkanaście szlaków turystycznych. Odwiedziłam go dwukrotnie – za pierwszym razem, chociaż był czerwiec, lodowaty wiatr przeszywał ubranie, a palce i stopy niemal odpadły mi z zimna. Tak kończy się wstawanie o 4 rano na wschód słońca… 🙂 Za drugim razem, w marcu lodowatego wiatru już nie było… za to gruba warstwa lodu pokrywała szlaki z każdej strony góry!
Ale niezależnie od pory roku, godziny i pogody – rozległe widoki na lasy i pobudzające wyobraźnię formacje skalne zachwycają zawsze tak samo. Góry Stołowe to jedne z piękniejszych i bardziej dostępnych gór w Polsce, są odpowiednie dla osób ze słabą kondycją i dla rodzin z dziećmi. W tym poście opiszę szlaki na Szczeliniec Wielki z Pasterki, Karłowa i Radkowa tak, abyś bez problemu wybrał_a najlepszy dla siebie.
Ten post jest uzupełnieniem pełnego przewodnika po Górach Stołowych, który znajdziesz poniżej:
Zachwycające Góry Stołowe na weekend. Które szlaki i atrakcje odwiedzić?
Szczeliniec Wielki – informacje praktyczne
- Szczeliniec Wielki ma 919 m.n.p.m, znajduje się w Parku Narodowym Gór Stołowych i jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski. UWAGA: pisownia to właśnie Szczeliniec, a nie „Strzeliniec”. Widuję tą drugą formę w Internecie, a jest błędna.
- Na Szczelińcu znajduje się schronisko, które oferuje napoje, podstawowe dania i noclegi dla turystów.
- Parkingi znajdziesz przy początku każdego z niżej wymienionych szlaków – przy najkrótszym szlaku tutaj, w Karłowie tutaj (w sezonie to parking płatny) w Pasterce tutaj lub w Radkowie tutaj i tutaj.
- Wstęp do Parku Narodowego Gór Stołowych jest bezpłatny. W sezonie turystycznym park pobiera opłaty za wejście na trasę turystyczną Szczeliniec Wielki (powyżej schroniska). A koniecznie trzeba tam wejść, bo to właśnie na tej trasie zobaczysz najpiękniejsze formacje skalne. Park pobiera opłaty w sezonie turystycznym – aktualny cennik jest tutaj. Poza sezonem wejdziesz na szczyt za darmo. Nie znalazłam dokładnego terminu, od którego obowiązuje opłata, ale stawiam na kwiecień-październik. Byłam początkiem marca i było za darmo 🙂
- Zwróć uwagę, że najwyższy szczyt Gór Stołowych różni się budową od szczytów w innych pasmach górskich. Jak sama nazwa pasma wskazuje, przypomina wielki stół 😉 i nie ma wyraźnego wierzchołka (choć za najwyższy punkt uznaje się formację skalną Fotel Pradziada). Spacer po trasie turystycznej na szczycie zajmuje około godziny.
Góry Stołowe – noclegi
Najlepszą bazą wypadową na Szczeliniec są miejscowości Karłów, Pasterka lub Radków. Poniżej polecam najlepsze noclegi, jakie udało mi się znaleźć 🙂
Schronisko PTTK Pasterka – kultowe schronisko, o którym mówi się, że jeśli ktoś był już w Pasterce, z dużym prawdopodobieństwem zostawił tam serce… 🙂 Klimat i warunki schroniskowe, atmosfera wspaniała!
Zatrzymać się możesz też w schronisku PTTK na Szczelińcu.
Dworek Karłów – ja zatrzymałam się w Dworku Karłów. To obiekt z najlepszymi ocenami w Karłowie. Standard pokoju był w porządku. Pan w recepcji był nieco zakręcony, ale wszystkie moje potrzeby były spełnione 🙂 Akceptują zwierzęta domowe i serwują smaczne śniadania. A największą zaletą tego miejsca jest lokalizacja przy szlakach pieszych, a zimą – biegówkowych.
Centrum Łąkowa, Radków – jeśli szukasz nieco więcej komfortu i domowej atmosfery, znajdziesz ją w Centrum Łąkowa. Wszyscy goście chwalą śniadania, przesympatycznych gospodarzy i ogród z widokiem na góry. Zwierzęta domowe są akceptowane 🙂
Dom wakacyjny Odpocznij Sobie – jeśli przyjeżdżasz w Góry Stołowe większą grupą lub całą rodziną, ten dom wakacyjny dla grup od 4 do 6 osób sprawdzi się idealnie. To ergonomicznie urządzony domek, czysty, prosty i praktyczny na ogrodzonej posesji z miejscem na grilla i ognisko.
Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂
Dorota
Szczeliniec Wielki – szlaki turystyczne
Jak wspomniałam wyżej, Szczeliniec nie ma jednego wyraźnego wierzchołka. Jego szczyt jest rozległy i płaski z wyrastającymi formacjami skalnymi. Ważne więc, żebyś wybrał_a się na trasę turystyczną na szczycie. To ta jednokierunkowa pętla zaznaczona na mapie kolorem zielonym. Nie kończ spaceru w schronisku, bo stracisz najpiękniejsze widoki! 🙂
Najkrótszy szlak na Szczeliniec
Jeśli chcesz zdobyć najwyższy szczyt Gór Stołowych najkrótszą trasą, zacznij spacer od tego parkingu przy drodze blisko wsi Pasterka. Nie jest zaznaczony na Google Maps pinezką i jest niewielki, ale bezpiecznie zostawisz tam auto. W wysokim sezonie parking szybko się zapełnia, więc w miarę możliwości przyjedź wcześnie.
Stąd od schroniska dzieli Cię niecały kilometr i pół godziny spaceru. Chociaż dystans jest niewielki, zdążysz się spocić, bo szlak wiedzie ostro pod górę 😉 Przy schronisku otworzą się przed Tobą wspaniałe widoki na okolicę.
Idź dalej i za schroniskiem znajdziesz budkę, w której Park Narodowy Gór Stołowych w sezonie pobiera opłatę za wejście na trasę turystyczną.
Na trasie zobaczysz wspaniałe formacje skalne, jak np. Fotel Pradziada, Kaczęta, Wielbłąda. Przejdziesz spektakularnym wąwozem Piekiełko, aż dotrzesz do mojego ulubionego miejsca na Szczelińcu – tarasów południowych, skąd rozciąga się widok na całą okolicę.
Po zakończeniu trasy turystycznej wróć żółtym szlakiem do parkingu. Jeśli masz siłę, wydłuż trasę o fragment niebieskiego szlaku dookoła Małego Szczelińca tak, jak pokazałam na mapie tutaj.
Ten szlak jest odpowiedni dla turystów w każdym wieku. Jest krótki i jednocześnie spektakularny 🙂
Trasa z Karłowa lub Pasterki
Ta pętla również nie jest szczególnie wymagająca, a pozwoli Ci zobaczyć więcej pięknych widoków w okolicy najwyższego szczytu Gór Stołowych. Na mapie powyżej zaznaczyłam Karłów, jako miejsce startu, ale jeśli chcesz, bez problemu zmienisz kolejność i rozpoczniesz trasę w Pasterce.
Początek szlaku poprowadzi Cię przez rozległe pola, z których rozciąga się widok na okoliczne szczyty i skały. Po dotarciu do Pasterki będzie czekało Cię około 45-minutowe strome podejście do schroniska na Szczelińcu.
Stamtąd przejdziesz trasę turystyczną i żółtym szlakiem zejdziesz z powrotem do Karłowa.
Szlak na Szczeliniec Wielki z Radkowa
Wycieczkę na Szczeliniec z Radkowa możesz rozpocząć z dwóch miejsc – od rozwidlenia szlaków przy ulicy Jagiellońskiej, jak pokazałam na mapie wyżej lub z parkingu przy Wodospadzie Pośny. Wtedy trasa jest nieco krótsza – zaznaczyłam ją na mapie tutaj, a wodospady są pięknym miejscem, przy którym warto się zatrzymać. Wybierając szlak z Radkowa zobaczysz po drodze piękne formacje skalne, jak np. Skalne Wrota.
Żółtym i niebieskim szlakiem dotrzesz do schroniska, a po pokonaniu trasy turystycznej zejdziesz do punktu startowego szlakiem czerwonym i niebieskim.
Szczeliniec i Błędne Skały – trasa łączona
Kiedy byłam w Górach Stołowych zdecydowałam się na ten wariant i polecam Ci go, jeśli lubisz chodzić i nie zależy Ci na skracaniu dystansu 🙂 Zostaw samochód na dużym parkingu w Karłowie i najpierw skieruj się czerwonym szlakiem w stronę Błędnych Skał. Ten fragment to przyjemny i niewymagający spacer przez las. Spomiędzy drzew wyglądają piękne panoramy Gór Stołowych.
Czerwonym szlakiem dojdziesz do Błędnych Skał i dzięki temu nie będziesz musiał_a walczyć tam o parking 🙂 W sezonie turystycznym uiść opłatę i przejdź imponujący labirynt skalny.
Tą samą drogą wróć do skrzyżowania szlaków Pasterskie Łąki i stamtąd idź zielonym szlakiem w stronę miejscowości Pasterka. Stąd czeka Cię około 45 minut stromego podejścia do schroniska na Szczelińcu Wielkim. Odpocznij nieco w schronisku 🙂 Po czym przejdź trasę turystyczną na szczycie i zejdź żółtym szlakiem z powrotem do Karłowa.
Jeśli nie chcesz iść dwa razy czerwonym szlakiem do Błędnych Skał i z powrotem, zmodyfikuj trasę tak, jak pokazałam na mapie tutaj. Wydłużasz trasę o 2 km, ale nie powtórzysz drogi i odwiedzisz też słynne schronisko PTTK Pasterka.
Tutaj znajdziesz osobny post o zwiedzaniu Błędnych Skał.
Szczeliniec Wielki zimą
Zimą szlaki w Górach Stołowych są oblodzone. Koniecznie weź raczki. Byłam tutaj początkiem marca i nadal wejście bez nich było niemal niemożliwe – a już na pewno niebezpieczne.
Poza tym polecam odwiedzenie tych okolic zimą. Ludzi jest mało, a widoki równie zachwycające 🙂 Znajdziesz tutaj też dobre tereny na narty biegowe.
Szczeliniec Wielki z dzieckiem
Góry Stołowe to idealne miejsce do wędrówek z dziećmi. Szlaki są krótkie i łatwo dopasujesz trasę do możliwości fizycznych dziecka.
Najkrótszy szlak, chociaż miejscami stromy, nie będzie stanowił wielkiego wyzwania dla maluchów, a będą mogły się pochwalić, że zdobyły najwyższy szczyt w tym paśmie górskim 🙂
Byłabym ostrożna jedynie z maluchami w nosidłach. Skały są wysokie, obciążony rodzic łatwo mógłby się potknąć i spowodować nieszczęśliwy wypadek.
Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂
Dorota
Przypominam też polecane noclegi w okolicy 🙂
Schronisko PTTK Pasterka – kultowe schronisko, o którym mówi się, że jeśli ktoś był już w Pasterce, z dużym prawdopodobieństwem zostawił tam serce… 🙂 Klimat i warunki schroniskowe, atmosfera wspaniała!
Zatrzymać się możesz też w schronisku PTTK na Szczelińcu.
Dworek Karłów – ja zatrzymałam się w Dworku Karłów. To obiekt z najlepszymi ocenami w Karłowie. Standard pokoju był w porządku. Pan w recepcji był nieco zakręcony, ale wszystkie moje potrzeby były spełnione 🙂 Akceptują zwierzęta domowe i serwują smaczne śniadania. A największą zaletą tego miejsca jest lokalizacja przy szlakach pieszych, a zimą – biegówkowych.
Centrum Łąkowa, Radków – jeśli szukasz nieco więcej komfortu i domowej atmosfery, znajdziesz ją w Centrum Łąkowa. Wszyscy goście chwalą śniadania, przesympatycznych gospodarzy i ogród z widokiem na góry. Zwierzęta domowe są akceptowane 🙂
Dom wakacyjny Odpocznij Sobie – jeśli przyjeżdżasz w Góry Stołowe większą grupą lub całą rodziną, ten dom wakacyjny dla grup od 4 do 6 osób sprawdzi się idealnie. To ergonomicznie urządzony domek, czysty, prosty i praktyczny na ogrodzonej posesji z miejscem na grilla i ognisko.
Mam nadzieję, że pomogłam Ci zdecydować, który szlak na najwyższy szczyt Gór Stołowych wybrać 🙂
Przeczytaj też pełen przewodnik na weekend w Górach Stołowych, o zwiedzaniu Błędnych Skał, a także o szlakach na inne szczyty należące do Korony Gór Polski – na przykład o szlakach na Śnieżkę.
A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!!
Dziękuje za ten wpis. Dzięki Tobie zwiedziłem fajne miejsce oraz dobrałem odpowiednio długą trasę dla siebie. Liczę na więcej szlaków i wpisów z dolnego śląska. Pozdrawiam Piotr.
Bardzo się cieszę, że pomogłam 🙂 Nad kolejnymi wpisami z różnych części Polski stale pracuję! 🙂