Błędne Skały w Górach Stołowych. Jak zobaczyć imponujący Skalny Labirynt?

ścieżka między blokami skalnymi - Błędne Skały

– To co, robimy konkurs na to bardziej utknie? – usłyszałam wesoły głos turystki przed sobą w Błędnych Skałach. Nie widziałam jej, bo schowała się za blokiem skalnym.

– Jasne. Ale najpierw weź mi plecak, bo inaczej nawet tu nie wejdę! – odpowiedziała jej równie roześmiana koleżanka. Po chwili dotarłam do pań i zobaczyłam, jak przymierzają się do szerokiej na zaledwie kilkadziesiąt centymetrów szczeliny.

– Pani szczupła, to pani idzie pierwsza! – zwróciły się do mnie. Popatrzyłam na szczelinę i pewnym krokiem weszłam do środka… by po kilku sekundach wycofywać się rakiem. Z plecakiem na plecach faktycznie nie dało rady 🙂 W efekcie każda swoim tempem, z plecakami w rękach przecisnęłyśmy się przez szparę w skalnym labiryncie 🙂

Planujesz wycieczkę w Góry Stołowe i chcesz odwiedzić Błędne Skały? Tutaj znajdziesz informacje praktyczne i opis szlaków.

Ten post jest częścią pełnego przewodnika na weekend w Górach Stołowych, do którego serdecznie zapraszam:

Zachwycające Góry Stołowe na weekend. Które szlaki i atrakcje odwiedzić?

Błędne Skały – informacje praktyczne

Błędne Skały – cennik i bilety

Wstęp do labiryntu Błędne Skały jest płatny w sezonie turystycznym (kwiecień – październik). Poza sezonem przejdziesz trasę bezpłatnie, ale wtedy szlak nie jest utrzymywany i wchodzisz na niego na własną odpowiedzialność – przeczytaj punkt poniżej „Błędne Skały poza sezonem i zimą”.

Aktualny cennik sprawdzisz na stronie parku narodowego Gór Stołowych tutaj. Do Błędnych Skał bezpłatnie wejdą dzieci do 7 roku życia, właściciele Karty Dużej Rodziny, mieszkańcy pobliskich gmin – szczegóły znajdziesz w linku powyżej 🙂

Nie ma możliwości rezerwacji biletu wstępu.

Błędne Skały – godziny otwarcia

Godziny otwarcia różnią się w zależności od czasu w roku, w którym chcesz je odwiedzić. Aktualne informacje znajdziesz na stronie parku tutaj.

ścieżka między skałami

Parkingi

Jeśli chcesz zaparkować przy samym wejściu do skalnego labiryntu, musisz wjechać na „górny” parking przy Błędnych Skałach zaznaczony na mapie tutaj. To parking płatny i jest dostępny wyłącznie w sezonie turystycznym. Wjazd i zjazd odbywa się ruchem wahadłowym wyłącznie w wyznaczonych godzinach, które sprawdzisz tutaj.

Drugim najbliższym parkingiem jest tzw. parking dolny YMCA przy Szosie Stu Zakrętów zaznaczony na mapie tutaj. Ten parking jest bezpłatny, wjedziesz na niego o każdej porze dnia. Aby dotrzeć z niego do labiryntu skalnego musisz przejść 3,5 km niebieskim szlakiem pod górę (ok. 300 metrów przewyższenia).

Jeśli masz ochotę na dłuższy spacer (do czego zachęcam!), zostaw samochód w Karłowie.

Ośnieżona ścieżka między skałami - Błędne Skały

Góry Stołowe – noclegi

Najlepszą bazą wypadową w Błędne Skały i inne szlaki w Górach Stołowych są miejscowości Karłów, Pasterka lub Radków. Poniżej polecam najlepsze noclegi, jakie udało mi się znaleźć 🙂

Schronisko PTTK Pasterka – kultowe schronisko, o którym mówi się, że jeśli ktoś był już w Pasterce, z dużym prawdopodobieństwem zostawił tam serce… 🙂 Klimat i warunki schroniskowe, atmosfera wspaniała!

Zatrzymać się możesz też w schronisku PTTK na Szczelińcu.

Dworek Karłów – ja zatrzymałam się w Dworku Karłów. To obiekt z najlepszymi ocenami w Karłowie. Standard pokoju był w porządku. Pan w recepcji był nieco zakręcony, ale wszystkie moje potrzeby były spełnione 🙂 Akceptują zwierzęta domowe i serwują smaczne śniadania. A największą zaletą tego miejsca jest lokalizacja przy szlakach pieszych, a zimą – biegówkowych.

Centrum Łąkowa, Radków – jeśli szukasz nieco więcej komfortu i domowej atmosfery, znajdziesz ją w Centrum Łąkowa. Wszyscy goście chwalą śniadania, przesympatycznych gospodarzy i ogród z widokiem na góry. Zwierzęta domowe są akceptowane 🙂

Dom wakacyjny Odpocznij Sobie – jeśli przyjeżdżasz w Góry Stołowe większą grupą lub całą rodziną, ten dom wakacyjny dla grup od 4 do 6 osób sprawdzi się idealnie. To ergonomicznie urządzony domek, czysty, prosty i praktyczny na ogrodzonej posesji z miejscem na grilla i ognisko.

Linki do noclegów na bookingu w tym poście są linkami afiliacyjnymi. To znaczy, że jeśli zarezerwujesz pobyt korzystając z mojego linka, ja dostanę drobną prowizję bez różnicy w cenie dla Ciebie. Jeśli z nich skorzystasz, serdecznie dziękuję! 🙂

Dorota

Błędne Skały – szlaki

Szlak z parkingu górnego

Parking górny znajduje się niemal przy samym wejściu do skalnego labiryntu, więc nie pozostanie Ci nic więcej, jak tylko kupić bilet i iść na trasę turystyczną!

Na trasie będziesz spacerować (a czasem przeciskać się 😉 ) między wysokimi na kilkanaście metrów formami skalnymi, które powstały przez wietrzenie piaskowca. Niektóre skały mają swoje nazwy – np. Kurza Stopka, Tunel, Wielka Sala. Na trasie wejdziesz też na punkt widokowy na platformie „Skalne Czasze”, skąd zobaczysz rozległy widok na okoliczne szczyty po stronie polskiej i czeskiej.

Przejście labiryntu zajmuje około 45 minut – ale w przypadku dużej ilości ludzi i korków, albo dużej ilości zdjęć – czas może wydłużyć się nawet dwukrotnie 😉

Labirynt skalny jest jednokierunkowy – do punku wyjścia wrócisz równoległym szlakiem czerwonym.

Szlak z parkingu dolnego YMCA

Parking dolny YMCA znajduje się 3,5 kilometra od wejścia do labiryntu skalnego i pokonanie tego odcinka zajmuje około 1,5 godziny. Ja jestem fanką nieskracania sobie wycieczek, więc jeśli tylko nie masz ze sobą małych dzieci lub osób starszych, dla których ta trasa to zbyt wiele – zostaw auto na tym parkingu i przedłuż wycieczkę. Przy okazji zaoszczędzisz 30 zł na parkingu 🙂

Po przejściu skalnego labiryntu tak, jak opisałam wyżej wrócisz na parking dolny YMCA tym samym niebieskim szlakiem (wtedy najpierw czerwonym szlakiem równoległym do skalnego labiryntu wróć do kas) lub bezpośrednio po wyjściu z labiryntu skieruj się w dół oznaczoną na zielono ścieżką edukacyjną. Doprowadzi Cię na parking po niecałych 4,5 km (1h20min)

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w jeden dzień

Jeśli chcesz odwiedzić Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w jeden dzień rozpocznij wycieczkę w Karłowie. Zostaw tam samochód na dużym parkingu i skieruj się czerwonym szlakiem w stronę Błędnych Skał. Do początku trasy turystycznej przejdziesz około 4,5 kilometra, w większości po płaskim terenie.

Przejdź imponujący labirynt skalny. Tą samą drogą wróć do skrzyżowania szlaków Pasterskie Łąki i stamtąd idź zielonym szlakiem w stronę miejscowości Pasterka. Stąd czeka Cię około 45 minut stromego podejścia do schroniska na Szczelińcu Wielkim. Odpocznij nieco w schronisku 🙂 Po czym przejdź trasę turystyczną na szczycie i zejdź żółtym szlakiem z powrotem do Karłowa.

Jeśli nie chcesz iść dwa razy czerwonym szlakiem do Błędnych Skał i z powrotem, zmodyfikuj trasę tak, jak pokazałam na mapie tutaj. Wydłużasz trasę o 2 km, ale nie powtórzysz drogi i odwiedzisz też słynne schronisko PTTK Pasterka.

Opis szlaków na Szczeliniec Wielki znajdziesz w osobnym poście tutaj.

Błędne Skały poza sezonem i zimą

ośnieżony wąski korytarz między skałami, po lewej stronie wiszą sople

Błędne Skały poza sezonem są otwarte i udostępnione zwiedzającym bezpłatnie – jednak szlak w żaden sposób nie jest utrzymywany, więc wchodzisz na niego na własną odpowiedzialność. Wtedy nieczynny jest też parking górny przy samych skałach.

Ja bardzo polecam odwiedzenie tej popularnej atrakcji poza sezonem. Nie utkniesz wtedy w ludzkim korku i będziesz mógł_mogła cieszyć się tą piękną okolicą w kameralnej atmosferze.

Przygotuj się jednak dobrze. Zimą i wczesną wiosną koniecznie spakuj raczki. Szlak z dużym prawdopodobieństwem będzie oblodzony, słońce nie dochodzi pomiędzy skały. Łatwo się poślizgnąć i zjechać na tyłku prosto pod nogi innych zwiedzających 😉

Błędne Skały dla osób otyłych

Błędne Skały - wąski korytarz między dwoma blokami skalnymi

Czy osoby otyłe mogą wejść w skalny labirynt? Odpowiedź brzmi „to zależy”. Niektóre przejścia między skałami mają jedynie kilkadziesiąt centymetrów szerokości. Ja jestem osobą względnie szczupłą i musiałam ściągać plecak, żeby zmieścić się w wąskich szczelinach, bo z plecakiem nie dawałam rady. Ale… plecak nie jest elastyczny. Ciało – tak 🙂 Więc myślę, że fizycznie każda osoba jest w stanie przejść skalny labirynt. Ale wszystko zależy od Twojego nastawienia.

Spójrz na zdjęcie powyżej. Jeśli myśl o przeciskaniu się przez tą wąską szczelinę Cię paraliżuje, boisz się i stresujesz – odpuść, to żaden wstyd. Wycieczka ma być przyjemnością, a nie powodować frustracje i stres. W innych miejscach też zobaczysz piękne formacje skalne 🙂

Jeśli natomiast podchodzisz do tego z ciekawością, chcesz spróbować, masz do siebie dystans (wygłupy i żarciki z innymi turystami pod tytułem „kto utknie” to na szlaku norma) – spróbuj! Chociaż szlak jest teoretycznie jednokierunkowy, w razie potrzeby zawrócisz. Jeśli wybierasz się na szlak w sezonie, zapytaj przy kasie, czy bezpiecznie przejdziesz trasę. Idź na szlak z osobą zaufaną, która będzie Cię wspierać i w razie potrzeby pomoże chociażby przenieść Twój plecak.

Błędne Skały z dziećmi

Błędne Skały to idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Maluchy mają ogromną frajdę przeciskając się między wąskimi skałami – lubią też obserwować, jak dorosłym ciężko idzie 😉 Trasa między skałami nie jest długa, wycieczkę z górnego parkingu pokonają bez problemu wszystkie dzieci, które same się poruszają 🙂 Trasę z parkingu dolnego pokonają wytrwałe kilkulatki.

Nie zabieraj w to miejsce dzieci, które potrzebują nosidła – nie zmieścicie się 😉 Dziecko musi być w stanie przejść trasę samodzielnie.

Hej! Czy wiesz, że jeśli ten post był dla Ciebie pomocny, możesz mi postawić za niego kawę? Z góry dziękuję! 🙂

Dorota
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przypominam też polecane noclegi w okolicy 🙂

Schronisko PTTK Pasterka – kultowe schronisko, o którym mówi się, że jeśli ktoś był już w Pasterce, z dużym prawdopodobieństwem zostawił tam serce… 🙂 Klimat i warunki schroniskowe, atmosfera wspaniała!

Zatrzymać się możesz też w schronisku PTTK na Szczelińcu.

Dworek Karłów – ja zatrzymałam się w Dworku Karłów. To obiekt z najlepszymi ocenami w Karłowie. Standard pokoju był w porządku. Pan w recepcji był nieco zakręcony, ale wszystkie moje potrzeby były spełnione 🙂 Akceptują zwierzęta domowe i serwują smaczne śniadania. A największą zaletą tego miejsca jest lokalizacja przy szlakach pieszych, a zimą – biegówkowych.

Centrum Łąkowa, Radków – jeśli szukasz nieco więcej komfortu i domowej atmosfery, znajdziesz ją w Centrum Łąkowa. Wszyscy goście chwalą śniadania, przesympatycznych gospodarzy i ogród z widokiem na góry. Zwierzęta domowe są akceptowane 🙂

Dom wakacyjny Odpocznij Sobie – jeśli przyjeżdżasz w Góry Stołowe większą grupą lub całą rodziną, ten dom wakacyjny dla grup od 4 do 6 osób sprawdzi się idealnie. To ergonomicznie urządzony domek, czysty, prosty i praktyczny na ogrodzonej posesji z miejscem na grilla i ognisko.

W osobnym poście znajdziesz pełen przewodnik na weekend w Górach Stołowych.

Sprawdź też opis szlaków na Szczeliniec Wielki, a także inne parki narodowe w Polsce.

A jeśli spodobał Ci się ten post, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych lub prześlij osobie, z którą planujesz wyjazd 🙂 Zaobserwuj mnie też na Instagramie @weekendówka. Dzięki!! 

One thought on “Błędne Skały w Górach Stołowych. Jak zobaczyć imponujący Skalny Labirynt?

  • Reply Monika 12 marca, 2024 at 8:34 pm

    Bardzo ciekawe jest też wejście szlakiem zielonym z Bukowiny Kłodzkiej. Można tam zaparkować na niewielkim leśnym parkingu. Trasa ta jest o wiele ciekawsza niż ta z dolnego parkingu. I na pewno krótsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *